شما اینجا هستید: خانه / اخبار / حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری:آیت‌الله طاهری در شکل گیری تفکر اصلاح‌طلبانه نقش کلیدی داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری:آیت‌الله طاهری در شکل گیری تفکر اصلاح‌طلبانه نقش کلیدی داشت.

 

مجید انصاری: آیت‌الله طاهری در شکل‌گیری تفکر اصلاح‌طلبانه نقش کلیدی داشت

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شک نکنید که انقلاب اسلامی در اصفهان و حادثه تاریخی پنجم رمضان در این شهر، بی نام آیت‌الله طاهری معنا ندارد، اما متأسفانه امروز می‌بینیم که در برخی از کتاب‌های تاریخی نامی از ایشان به میان نیامده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری شب گذشته در مراسم چهلم آیت‌الله طاهری در گلستان شهدای اصفهان اظهار کرد: ما امشب به یاد مجاهدی به سوگ نشسته‌ایم که کارنامه عمل او می‌تواند، کارنامه زندگی ما باشد و شیوه زندگی و ممات او الگوی کسانی باشد که راه سعادت را در پیش می‌گیرند.

وی با بیان اینکه “ظرفیت انسان برای دستیابی به کمال، نامحدود است”، تاکید کرد: همه انسان‌ها می‌توانند به مدارج بالایی از کمال دست یابند چون انسان دارای روح خدایی است و در این جهان جسم ما شکل می‌گیرد اما درون این جسم خاکی، روح خدایی و موجودی پیچیده قرار گرفته است که می‌تواند خداگونه شود. بعضی از انسان‌ها یا در مقام اعتقاد یا در عرصه عمل به گونه‌ای به جهان نگاه می‌کنند که انگار همه چیز در همین دنیا به پایان می‌رسد.

انصاری ادامه داد: این نگاه در قرآن به صراحت رد شده و یک نگاه فاجعه‌آمیز است چون انسان را از اوج به زیر می‌کشاند و زندگی انسان را به صورت حیوانی درمی‌آورد، چراکه این جماعت چه اعتقاد به آن دنیا داشته باشند یا نداشته باشند یک جور زندگی می‌کنند مانند چهارپایان، اما انسان با نیروی عقل این قدر تنزل می‌یابد و حتی در میان ما مسلمانان کسانی که اینگونه زندگی می‌کنند کم نیستند که این نگاه فاصله زیادی با مکتب انبیا دارد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: برخی برای رسیدن به خدا تصور می‌کنند که باید کنج عزلت برگزینند و یک جا بنشینند و به ذکر خداوند بپردازند که این موضوع را هم قرآن به صراحت رد می‌کند. خط میانه و درست آن است که قرآن ارائه کرده است و آن نگاه این است که این جهان ابزاری است برای انسان تا جنبه روحانی او پرورش یابد. همه انبیا دنبال قدرت بوده‌اند اما قدرت را نه برای قدرت بلکه ابزاری می‌دانستند برای یاری رساندن به انسان‌ها و ثروت را نه برای ثروت بلکه برای رفاه جامعه و گرفتن دست بینوایان مطلوب می‌دانستند.

وی با اشاره به سیره امام علی(ع) یادآور شد: حضرت علی (ع) که عارفی کامل است، آنجا که لازم است قدرت را در دست می‌گیرد و بر یک امپراتوری بزرگ تکیه می‌زند اما در دید او کار در مزرعه و شمشیر زدن در راه خدا از هر چیزی با ارزش‌تر است و انسان‌های هوشمند نگاهشان به این عالم یک نگاه تجارتخانه است و هر چیزی که به ازای عمر ما به غیر از بهشت باشد، به طور حتم انسان ضرر کرده است.

این عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز افزود: انسان‌های فرهیخته به صندلی ریاست می‌نشینند اما به جای اینکه صندلی بر آنها سوار باشد، آنها بر صندلی سوار هستند و به تعبیر امام علی (ع) قدرت از کفشی وصله شده هم برای آن حضرت کم‌ارزش‌تر بوده است. اگر قلب انسان محل فرمانروایی خدا شد، انسان خداگونه می‌شود و مرحوم آیت‌الله طاهری از جمله این انسان‌های هوشمند بود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه صحبتهای خود گفت: امشب بی‌تردید آیت‌الله طاهری در محضر رسول‌الله و امام علی (ع) سربلند است و نیازی به ستایش من و شما ندارد، اما ما وظیفه داریم از این عالمان تجلیل کنیم تا راه آنها ترویج شود و نباید اجازه داد گرد فراموشی بر چهره آنان بنشیند. اگر امروز ما از او تجلیل می‌کنیم، تجلیل از فضیلت‌های فراموش شده است و جوانان ما باید زندگی آیت‌الله طاهری را بیشتر مطالعه کنند.

وی با اشاره‌ای کوتاه به زندگی و سوابق آیت‌الله طاهری اظهار کرد: آیت‌الله طاهری در خانواده‌ای نورانی به دنیا آمد و در دامن پدری پاک پرورش یافت و به مدرسه رفت. استعداد سرشار او موجب شد که از زمانه جلوتر باشد به طوری که در آن زمان بورسیه تحصیل در فرانسه را کسب کرد اما در برابر اصرار استادان خویش گفت که می‌خواهد طلبه شود و در قم کسب فضیلت کند. امثال آیت‌الله طاهری اینگونه بودند. او فقیه شد؛ فقیهی که علی (ع) در مورد آن فرمود “وقتی یک فقیه وارسته از دنیا می‌رود رخنه‌ای در عالم اسلام بوجود می‌آید و بدون شک مردم اصفهان امروز خلاء ایشان را حس می‌کنند”.

انصاری افزود: او می‌توانست در قم بماند و مدارج مراجع را طی کند اما احساس می‌کند که جامعه نیاز به هدایت دارد. او می‌توانست رساله دهد و همچون مرجع شود اما او منبر را انتخاب می‌کند و کرسی خطابه را قبل از انقلاب برمی‌گزیند و همیشه در خدمت مردم حاضر بود. زمانی که زندگی مادی مردم دچار خلأ می‌شد، او به زندگی مادی مردم توجه می‌کرد و اگر زلزله‌ای می شد، او در صف اول کمک رسانان به آسیب‌زدگان بود.

این عضو مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه “آیت‌الله طاهری فقیهی بصیر بود که دین را به درستی می‌فهمید و با خرافه در ستیز بود و اسلام ناب را ترویج می‌کرد به طوری که جوانان جذب سخنان ایشان می‌شدند”، افزود: او در راه مبارزه برای آزادی مردم و مبارزه با شاه جان خود را بر کف می‌گذارد و همچنان نورافشانی می‌کند و از روزی که با امام (ره) آشنا شد، پای‌بند به مکتب امام بود و امام هم به شدت به ایشان علاقمند بودند به گونه‌ای که می‌توان این دو عالم را عاشق و معشوق یکدیگر توصیف کرد.

وی با اشاره به خاطره‌ای از آیت‌الله طاهری اظهار کرد: روزی امام خبردار می‌شوند که آیت‌الله طاهری مریض شده است و از نجف پنج مرتبه به آیت‌الله طاهری نامه می‌نویسند و حال ایشان را جویا می‌شوند و در نامه‌های خود مکرراً تأکید می‌کنند “آیا دکتر خوب در اصفهان هم وجود دارد؟ من نگرانی سلامت شما هستم و اگر طبیب خوب در اصفهان نیست به تهران بروید تا هرچه زودتر سلامتی خود را بدست آورید”.

انصاری اضافه کرد: هماهنگونه که امام (ره) از سال ۴۲ محور انقلاب بودند، انقلاب نیز در اصفهان بدون نام طاهری معنا ندارد به گونه‌ای که ایشان قبل از انقلاب خطر تبعید، زندان و اعدام را به جان می‌خرد و طاهری اینگونه در تاریخ ثبت می‌شود. بعد از تبعید آیت‌الله طاهری و بازگشت ایشان به اصفهان، استقبال تاریخی مردم از ایشان بی‌نظیر بود و بلافاصله پس از آمدن از تبعید، سخنرانی آتشین خود را برعلیه رژیم شاه تکرار می‌کند که منجر به دستگیری مجدد آیت‌الله طاهری می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این دستگیری سبب می شود که مردم به نشانه اعتراض در بیت آیت‌الله خادمی تحصن کنند و در پی آن حوادث ۵ رمضان به وجود می‌آید. حادثه ۵ رمضان اصفهان را نمی‌توان از نام آیت‌الله طاهری جدا کرد. اما متأسفانه ما امروز در برخی از کتاب‌های تاریخی که در مورد انقلاب نوشته شده است اصلاً نامی از ایشان به میان نیامده است که واقعاً سؤال برانگیز است. اگر اصفهان بزرگ گل سرسبد جنگ بود و این همه شهید داد به خاطر نقش بی‌بدیل آیت‌الله طاهری در دفاع مقدس است.

وی با اشاره به سوابق مرحوم طاهری در دفاع مقدس نیز خاطرنشان کرد: آیت‌الله طاهری همواره در خط مقدم جبهه بودند و سخنان آتشین بر زبان جاری می‌کردند و به رزمندگان روحیه می‌دادند و حقیقتاً نقش به یاد ماندنی آیت‌الله طاهری در دفاع مقدس بی‌بدیل است به گونه‌ای که امام (ره) فرمودند سزاوار است که نام شهیدی در خاندان آیت‌الله طاهری در تاریخ انقلاب ثبت شود که همینگونه هم شد. آیت‌الله طاهری در عمل در کنار مردم بود و زاهدانه زندگی کرد. در این فرصت کم نمی‌توان زندگی کامل ایشان را بر زبان آورد.

انصاری افزود: آیت‌الله طاهری با این اعمال نورانی و خدمت به اسلام امروز در پیشگاه خداوند سربلند است و اگر امروز در بین ما نیست، باید راه او ترویج شود. طاهری نقش کلیدی در شکل‌گیری تفکر اصلاح‌طلبانه داشت و نقش ایشان در دفاع از رییس‌جمهور وقت، سیدمحمد خاتمی، تعیین‌کننده بود و همیشه خانه ایشان پناهگاه انقلابیون مبارز بود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: مردم ما در خردادماه تصمیمی تاریخی گرفتند و روح امید را در کشور زنده نگه داشتند و آیت‌الله طاهری در شب رحلت امام از دنیا رفت و در ۱۴ خرداد تشییع شد و این تشییع بی‌نظیر او نشان از بصیرت مردم اصفهان داشت و چنین اجتماعی در تاریخ اصفهان کم‌سابقه بود.

انصاری با بیان اینکه “شک ندارم که موج انتخابات و امید به تغییر، از همان مراسم تشییع پیکر آیت‌الله طاهری آغاز شد، بویژه اینکه رییس‌جمهور منتخب نیز در آن مراسم حاضر بود”، گفت: من امیدوارم خداوند متعال دولت منتخب مردم را کمک کند که بر مشکلات فائق آید و همه گروه‌ها باید کمک کنند تا دولتی قوی شکل گیرد. برخی افراد دست از خصومت بردارند و از تفکر تکفیری پرهیز کنند چرا که باید مهربانی در ایران باشد.

وی افزود: اعتدال که سرلوحه دولت جدید است باید در تمام ارکان جامعه دیده شود، اما متأسفانه می‌بینیم که قلم‌های مسموم شروع به کار کرده‌اند. خوشبختانه مقام معظم رهبری به شدت این برخوردها را تقبیح کردند و فرمودند رأی مردم حق‌الله است و باید از آنها صیانت شود. ایشان حتی فرمودند کسانی که نظام اسلامی را قبول ندارند باید در انتخابات شرکت کنند. پس چرا برخی آنقدر دایره را تنگ می‌کنند که تنها عده‌ای خاص بمانند. یک عده کم بمانند، این جفا به ولایت فقیه است. امیدوارم دولت حسن روحانی دولتی کارآمد باشد تا ایران ساخته شود و از چهره ایران، غبارزدایی صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم ذاکر اصفهانی استاندار اصفهان، محمود حسینی استاندار اسبق، آیت‌الله موسوی و حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله نوری نیز حضور داشتند. تعدادی از جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی نیز در این مراسم حاضر بودند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top