شما اینجا هستید: خانه / اخبار / آیت‌الله سیدمحمدموسوی بجنوردی:هیچ‌گاه غیرفعال نبوده‌ایم.
آیت‌الله سیدمحمدموسوی بجنوردی:هیچ‌گاه غیرفعال نبوده‌ایم.

آیت‌الله سیدمحمدموسوی بجنوردی:هیچ‌گاه غیرفعال نبوده‌ایم.

آرمان – سعید سیف: اعضای قدیمی‌ترین تشکل اصلاح‌طلب و به اصطلاح بنیانگذاران اصلاحات در حرم امام(ره) بدور یکدیگر جمع شدند تا به فعالین سیاسی نشان دهند که بنیانگذاران اصلاحات همچنان در عرصه سیاست فعال و تاثیرگذار هستند؛ به جرات می‌توان گفت یک سخنرانی ویا یک بیانیه از سوی بزرگان مجمع روحانیون سرنوشت یک انتخابات و شاید سرنوشت یک جریان سیاسی را تغییر دهد. این نشان می‌دهد که اصلاحات هنوز زیر سایه بزرگان خود قرار دارد. تمام این بزرگان شب شنبه میهمان یادگار امام (ره) بودند میهمان کسی که همیشه حمایتش از یاران قدیمی امام(ره) و بزرگان انقلاب کشور زبانزد خاص و عام بوده است؛ هرچند این حمایت‌ها موجب شد تا دشمنی عده‌ای خاص را به جان بخرد؛ عده‌ای که چشم دیدن بیت بنیانگذار انقلاب را نداشتند و به هر روشی برای ضربه زدن به این استوانه محکم بهره می‌گرفتند. اما در این سوی میدان نیز کسانی بودند که حضور با تدبیر سید حسن خمینی را موثر تشخیص می‌دادند. چه او بود که بیت بنیانگذار انقلاب را از بسیاری تهمت‌ها و آفت‌ها دور نگاه داشت، البته با حمایت بزرگانی چون آیت‌ا… سید محمد موسوی بجنوردی. او فقیه و قاضی و حقوقدان بزرگ کشورمان است. سید محمد موسوی بجنوردی برادر سید محمدکاظم موسوی بجنوردی، رئیس دایره‌المعارف بزرگ اسلامی است. این روحانی شناخته شده بود که در روزی که اعضای مجمع روحانیون به حرم بنیانگذار انقلاب اسلامی آمده بودند، به گفت‌وگو با آرمان پرداخت.

به نظر می‌آید مجمع روحانیون مبارز چند سالی بود که آنچنان فعالیتی نداشت. دلیل این سکوت چه بود؟

اعضای مجمع روحانیون مبارز و به‌خصوص اعضای شورای مرکزی مجمع هر دو هفته یکبار تشکیل جلسه می‌دهند. در این جلسات اعضای شورای مرکزی مجمع در خصوص موضوعات روز داخلی و بین‌المللی اظهارنظر می‌کنند. برخلاف تصور شما من فکر می‌کنم که همیشه جایگاه و فعالیت شورای مرکزی مجمع روحانیون حفظ شده است به هر حال اعضای شناخته شده و اعضای شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز به دلایل معذوریت‌هایی که برای آنها به وجود آمده بود، ترجیح می‌دادند چندان موضوعات جلسات در رسانه‌ها مطرح نشود. همانطور که بهتر می‌دانید مجمع روحانیون یک تشکل مستقل و متشکل از بزرگان تاثیرگذار عرصه سیاست و علم است. اعضای شاخص این مجمع نه تنها دارای جایگاه سیاسی بلکه دارای جایگاه عالی و شناخته شده علمی هستند. بنابراین اینگونه که شما فکر می‌کنید تشکل ما در هشت سال گذشته فعال نبوده است، تصور درستی نیست؛ البته فراز و نشیب‌های زیادی را در طول زمان‌های مختلف از سر گذراندیم اما همیشه جایگاه مجمع روحانیون مبارز در عرصه سیاسی و فقهی استوار بوده است.

پس چرا بیانیه‌ها و اظهار نظر‌های مجمع روحانیون مبارز به عنوان یک حزب سیاسی چندان بازتاب ندارد. به همین دلیل اصحاب رسانه تصور می‌کردند که مجمع روحانیون مبارز فعال نیست. قبول دارید؟

چهارشنبه‌های هر دو هفته یکبار جلسات منظمی داریم و مصوبات خود را در سایت‌های خبری نزدیک به مجمع روحانیون مبارز منتشر می‌کنیم. حالا برخی از رسانه‌ها و اصحاب رسانه به‌گونه‌ای دیگر فکر می‌کنند که به ما ارتباطی ندارد. اما من جهت اطلاع شما می‌گویم که جلسات مجمع به‌رغم اتفاقاتی که در سال‌های گذشته برای این تشکل و مجموعه احزاب کشور رخ داد، به طور منظم برگزار می‌شود. ما همیشه فعال بوده‌ایم و اکنون هم که دولت تدبیر و امید براساس عقلانیت مشغول فعالیت است فضایی را برای ما به وجود آورده که می‌توانیم بهتر از گذشته فعالیت کنیم.

مجموعه مجمع روحانیون دولت یازدهم را چگونه می‌بیند؟ چه تعاملی میان دولت یازدهم و مجمع روحانیون برقرارشده است؟

مجموعه دولت یازدهم مجموعه‌ای است که تاکنون نشان داده بر اساس عقل و تدبیر حرکت می‌کند. تا حدودی این دولت بر اساس اندیشه‌های انقلاب حرکت می‌کند و البته من نمی‌توانم بگویم که براساس صد در صد آرمان‌های انقلاب اسلامی حرکت می‌کند. اما باید اذعان کرد که تا حدودی این دولت به سمت جلو حرکت می‌کند. البته ما هم به دولت یازدهم کمک می‌کنیم و امیدواریم موفق شود تا بتوانیم با کمک دولت یازدهم به اهداف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تعیین شده که شعار انقلاب اسلامی ما و نیز وعده همین دولت بوده است، دست پیدا کنیم. البته حاشیه‌هایی هم وجوددارد که به نظر می‌رسد در صدد تحت تاثیر قرار دادن دولتمردان هستند.

یکی از این حاشیه‌ها، انتقاد از عملکرد دولت و احضارهای مجدد وزرا به مجلس است که سبب انتقاد دولتی‌ها شده است. درست است؟

هنوز برای قضاوت در مورد عملکرد دولت یازدهم زود است. این دولت باید بتواند مشکلات عظیمی که در کشور به وجود آمده است را برطرف کند. این مشکلات از حیث اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم را به شدت تحت فشار قرار داده است متاسفانه باید اشاره کنم که این مشکلات محصول دولت‌های گذشته بوده است و دولت یازدهم وارث آن محسوب می‌شود بنابراین لازم است که از این دولت حمایت شود. من به مجلس نهم و برخی از رسانه‌ها توصیه می‌کنم خدای ناکرده در جهت تخریب دولت حرکت نکند چون این دولت از امیدهای مردم ایران محسوب می‌شود. شما ببینید! همین کثرت سوال‌ها و تذکر دادن‌ها به دولت باعث می‌شود دولتمردان نتوانند به وظایف اصلی‌شان جامه عمل بپوشانند. توصیه همه بزرگان این است که دولت و مجلس با یکدیگر همکاری کنند. امیدوارم درگیری‌های جناحی و سیاسی بر روابط دولت و مجلس سایه نیفکند. اعضای مجمع روحانیون مبارز این دولت را حمایت خواهند کرد تا بتواند بر مشکلات فائق آید؛ مشکلاتی که مسببانش اعضای دولت یازدهم نبوده‌اند و همگان می‌دانند که چه کسی مقصر است؛ تحت فشار قرار دادن دولت نوپا راه صواب محسوب نمی‌شود. باید تمامی بزرگان سیاسی و فعالین حزبی کشور دست به دست هم دهند و در این شرایط که ایران با مشکلات عدیده‌ای مواجه است، از میزان اختلافات بکاهند. امیدوارم که در آینده نیز چنین رویکردی در پیش گرفته شود. بار دیگر بر یک نکته تاکید می‌کنم که مجمع روحانیون می‌خواهد به دولت نوپا کمک کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top